1 Mayıs ne zaman oldu? 1 Mayıs okullar tatil mi olacak, kaç gün sürecek?

resim1 15 - 1 Mayıs ne zaman oldu? 1 Mayıs okullar tatil mi olacak, kaç gün sürecek?

Milyonlarca vatandaş, “1 Mayıs tatil mi?” sorusuna yanıt arıyor. 1 Mayıs’ta okulların tatil olup olmayacağı, kaç gün süreceği sorgulanıyor. İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Dünya genelinde ve ülkemizde 1 Mayıs her yıl kutlanıyor. Ülkemizde 1 Mayıs ”işçilerin birlik ve dayanışma günü” olarak anılıyor. Çok merak edilen “1 Mayıs tatil mi?” sorusunun yanıtını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

1 Mayıs’ın yaklaşması ile vatandaşların merak ettiği, “1 Mayıs tatil mi? 1 Mayıs ne zaman oldu?” sorusu sorulmaya başlandı. 1 Mayıs’ta okulların tatil olup olmayacağı, tatilin kaç gün süreceği sorgulanıyor. 1 Mayıs ülkemizde emek ve dayanışma günü olarak kutlanıyor. Dünya genelinde ve ülkemizde 1 Mayıs’ın önemi çok yüksektir. İşçi hakları ve işçilerin birlik ve dayanışma günü olarak anılan 1 Mayıs’ta okulların tatil olup olmayacağı merak ediliyor. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanan 1 Mayıs günleri her yıl tarihinde coşkuyla karşılanıyor. Peki, “1 Mayıs tatil mi, 1 Mayıs okullar tatil mi olacak, kaç gün sürecek?” sorularının yanıtı ne? İşte detaylar… 

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

2008 Nisan’da “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 MAYIS OKULLAR TATİL Mİ?

Her resmi tatilde okullar tatil olduğu gibi 1 Mayıs çarşamba günü de okullar tatil olacak.

1 MAYIS NEDİR?

İşçilerin birlik ve dayanışma günü olan 1 Mayıs tüm dünyada olduğu gibi Türrkiye’de de kutlanıyor. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Kaynak:Star

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478