<script data-ad-client="ca-pub-3240933474994719" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> Corona Virüsün Tedavisi Bulundu mu ? Detaylar - Kbtmedya

Corona Virüsün Tedavisi Bulundu mu ? Detaylar

Corona virüs aşı - Corona Virüsün Tedavisi Bulundu mu ? Detaylar

Kanada merkezli, Pentagon tarafından fon desteği alan Medicago şirketi corona virüsü için aşı bulduklarını ifade etti.

Kanada merkezli şirket Medicago gerekleri onayları almaları halinde 1 ay içinde 10 milyon aşı üreteceklerini belirtti. Şirketin CEO’su Bruce Clark, corona virüsün genetik kodunun çözdükten sonra 20 gün içinde aşıyı geliştirdiklerini açıkladı. Clark, virüsün genetik kodunun özel bir yöntem kullanılarak geliştirildiğini söyledi. Şirket, kullanılan bu özel yöntemin Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi(FDA) tarafından onaylanması gerektiğini açıkladı.  Kanada merkezli şirket Medicago gerekleri onayları almaları halinde 1 ay içinde 10 milyon aşı üreteceklerini belirtti.

Korona virüs - Corona Virüsün Tedavisi Bulundu mu ? Detaylar

Genel olarak aşı proteinleri geliştirmek için biyolojik reaktör olarak tavuk yumurtaları kullanılıyor. Ancak bu yöntemin uygulanması için çok fazla sayıda yumurta gerekiyor. Aşı geliştiricileri tavuk yumurtalarına enjekte edilerek deneme yanılma yöntemi ile ilerleniyor. Ancak bu süreç uzun bir zaman alıyor ve oldukça pahalı. Aynı zamanda süreç her zaman olması gereken gibi ilerlemiyor. Mutasyonların gelişmesi, aşının etkisiz olmasını sağlıyor. 

Medicago’nun araştırmacıları, corona virüsüne karşı aşı geliştirme sürecin bu yöntemi kullanmadılar. Araştırmacılar, corona virüsünün aşısının geliştirilmesinde tavuk yumurtası yerine bitkileri kullandılar.

10 yıldır üzerinde çalışılan bitkilerin kullanıldığı aşı geliştirme sürecinde virüsün genetik kodu amaca uygun şekilde genetiği değiştirilmiş agrobakteriye enjekte ediliyor. Süreçte kullanılan bu agrobakteriler, bitkilede tümöre neden olan bir cins Gram- negatif bakterisidir.

İlk Vegan Aşı !

Bu bakteri enjeksiyon işleminden sonra tütün benzeri bir bitkinin bünyesine giriyor. Bünyesine bakteri giren bitki aşıda kullanılacak proteinleri kendi üretmeye başlıyor. Eğer protein üreten bitki mutasyona uğrarsa bir başka bitki kullanılabiliyor. 

Bitkilerle bu şekilde aşı üretilmesi, tavuk yumurtası kullanılarak aşı üretilmesi sürecinden, direkt bitkiden gerekli proteinin alınması nedeniyle ayrılıyor. Bu, süreci hem daha hızlı hem de daha ucuz hale getiriyor. 

Aşı - Corona Virüsün Tedavisi Bulundu mu ? Detaylar

Medicago’nun CEO’su Bruce Clark, corona virüsü aşısının 20 günde geliştirildiğini, şu noktada ihtiyaç duydukları tek şeyin FDA’nın onayı olduğunu açıkladı. Şirket, FDA’dan onay alarak klinik deney aşamasına geçmek istiyor. Klinik deney aşaması başarılı olduktan sonra aşının üretimine başlanabilecek. Eğer hayvan deneyleri yapılmadan direk insan testlerine geçilebilirse de, aşı insanlık tarihinin ilk vegan aşısı olacak.

ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr.Anthony Fauci, dün yaptığı açıklama ile isim vermeden bir şirketin corona virüsü aşısını geliştirdiğini ve insan testleri için hazır olabileceklerini duyurdu. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478