Kyk borçları silindi mi ? Kyk borcu affı geldi mi ?

342 bin öğrencinin KYK tarafından kredi alması ile KYK borcu olmuş oldu. Borcu olan öğrenciler TBMM’ye kanun teklifinin sunulması ardından gelecek açıklamaları beklemektedir. KYK borçları silenecek mi ?

KYK’dan kredi alan öğrenciler mezun olduktan sonra iş bulamadıkları için borçlarını ödeyememekle birlikte bunların üstüne gün geçtikçe faiz binmektedir. KYK ana borcu ödemeyen öğrenciler bir faiz borcunun altından çıkamamaktadır.

KYK kredi borçlarının silinmesi için yoğun çalışmalar sürmektedir. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in TBMM’ye sunduğu kanun teklifinin ardından KYK’ya borcu olanlar konu ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye başlamıştı. Peki KYK borçları silinecek mi?

Meclis gündemine gelmesinin ardından 11.kalkınma planı ile görüşmeler tamamlandı. Yargı reformunun düzenlenmesinden sonra 2.5 aylık aranın ardından Ekim ayında yeni yasama yılında gündeme gelmesi bekleniyor.

Peki KYK Borcu silenecek mi ?

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in gündeme getirmesi ile borçlu olan kişilerin dikkatini çeken teklif kişiler tarafından yakından takip ediliyor.

Teklife göre borçların işe başlanmasının ardından 3 yıl sonra ödenmeye başlanması gerektiği sunuldu.

“Teklif ile, öğrenim ve katkı kredisi borcu muaccel olan kişilerin, bu borçlarının, gecikme faizi işletilmeksizin işe başladıkları tarihten üç yıl sonrasına ertelenmesi ve yeniden işsiz kalmaları halinde bu borçların tekrar aynı şekilde ertelenmesi amaçlanmaktadır.”

KYK Borç ertelemesi nasıl olur ?

KYK kredisinin alınmasının ardından geri ödenmesi belirtilen tarihte ödeme yapılmaması durumunda yasal işlemler başlatılır. KYK kredi ödenmesinin geçikmesi durumunda ise üstüne faiz eklenir.

Öğrenci olduğu sırada KYK kredisi alan kişiler geri ödeme konusunda aklında soru işaretleri beliriyor ve almakta çekiniyorlar. KYK kredisini sorgulamak için E-Devlet’e girip üksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ hizmetleri arasından KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama’yı seçmeniz gerekmektedir.

E-Devlet’e giriş için tıklayınız.

KYK kredi borcusunu ertelemek için E-Devlet’e girdikten sonra aşağıdakilerin yapılması gerekmektedir. Bunun için;

“Borç Erteleme Talep Türü”nü seçmeniz

• İşsizlik Sebebiyle
• Askerlik Sebebiyle
• Yüksek Lisans/ Doktora Sebebiyle seçeneklerinden birini işaretlemeniz ve “İleri” düğmesini tıklamanız gerekmektedir.