Oscar Kazanan Joker Joaquin Phoenix Ödül Konuşması TR

joker - Oscar Kazanan Joker Joaquin Phoenix Ödül Konuşması TR

Geçtiğimiz gün Oscar ödül sonuçları belli oldu. En iyi erkek oyuncu ödülünü Joker rolüyle alan Joaquin Phoenix oldu.

Joker filminde ki rolü ve başarısı ile tüm dünyada adından söz ettiren Joaquin Phoenix Oscar ödüllerinde En iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Oynadığı filmdeki gibi eğlenceli bir konuşması olmadı. Ödülü kazanmasında kendi hayatından parçalarda olan oyuncunun konuşmasının Türkçe çevirisi sizler ile.

Joker konuşma - Oscar Kazanan Joker Joaquin Phoenix Ödül Konuşması TR

“Şu anda şükran doluyum. Diğer aday arkadaşlarımdan, ya da bu salondaki herhangi bir kişiden daha yukarıda olduğumu düşünmüyorum. Çünkü hepimiz aynı sevgiyi; film sevgisini paylaşıyoruz ve bu ifade şekli, bana olağanüstü bir yaşam sağladı. Onsuz şu anda nerede olurdum bilemiyorum.”

“Ama bana ve bu sektördeki birçok kişiye bahşettiği en büyük lütuf,sesimizi, sessizler için kullanma olanağı oldu. Hepimizin kolektif olarak karşı karşıya olduğu rahatsız edici bazı meseleleri düşündüm.”

joker123 - Oscar Kazanan Joker Joaquin Phoenix Ödül Konuşması TR

“Zaman zaman, farklı davaların savunuculuğunu yapıyor ya da yapmak zorunda hissediyoruz. Ben ortak bir payda görüyorum. Cinsiyet eşitliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, yerli halkların hakları ya da hayvan hakları olsun adaletsizliğe karşı savaştan bahsediyoruz.”

“Bir ülkenin, bir halkın, bir ırkın, bir cinsin, bir türün diğeri üzerinde, yaptırıma maruz kalmaksızın tahakküm kurma, onu kullanma ve kontrol altına alma hakkına karşı mücadeleden söz ediyoruz. Doğal dünyadan çok koptuğumuzu düşünüyorum. Birçoğumuz ben merkezci bir dünya görüşüne sahip olma suçunu işliyoruz, evrenin merkezinde olduğumuza inanıyoruz.”

“Tabiata gidip kaynaklarını yağmalıyoruz. Feryatlarını duymamak imkansızken, kendimizde bir ineği yapay olarak dölleyip yavrusunu çalma hakkını görüyoruz. Sonra yavrusu için ürettiği sütünü alıp kahvelerimize, mısır gevreklerimize koyuyoruz.”

“Kişisel değişim fikrinden korkuyoruz.”

“Çünkü bunun için bir şeyleri feda etmemiz, bir şeyler vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ama insanlar, en iyi hallerindeyken, o kadar yaratıcı ve hünerli ki, hisleri olan tüm varlıklar ve çevrenin faydasına olacak değişim sistemlerini bulup yaşama geçirebiliriz.”

joker4 1024x682 - Oscar Kazanan Joker Joaquin Phoenix Ödül Konuşması TR

“Hayatım boyunca alçağın biriydim. Bencildim. Zaman zaman zalim, çalışılması zor biri oldum. Ama bugün bu salonda olan birçok kişi bana ikinci bir şans verdiği için müteşekkirim.”

“Birbirimizi desteklediğimizde en iyi halimize ulaşıyoruz. Geçmiş hatalarımız nedeniyle birbirimizi sildiğimiz değil, birbirimize büyümek için yardım ettiğimiz zamanlardan bahsediyorum. Birbirimizi eğitip, kurtardığımız zamanlardan. 17 yaşındayken kardeşim (River) şu şarkı sözlerini yazmıştı: ‘Sevgiyle imdata koş, huzur peşinden gelecek.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478