<script data-ad-client="ca-pub-3240933474994719" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script> Philips çalışanı: ABD, Türkiye'yi dinlemek istedi - Kbtmedya

Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi

philips turkiye dinlenmesine yardim etti 2 - Philips çalışanı: ABD, Türkiye'yi dinlemek istedi

Tüm dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG, Amerikan ve Alman istihbarat servisleri tarafından satın alındı. Bu satın almanın ortaya çıkmasının ardından Philips’in eski çalışanlarından biri olan kriptolog Cees Jansen, ilginç iddialarla gündeme geldi. Jansen’in iddialarına göre Philips, Türkiye’ye kırılması kolay cihazlar sattı

philips turkiye dinlenmesine yardim etti - Philips çalışanı: ABD, Türkiye'yi dinlemek istedi

Philips çalışanı: ABD, Türkiye’yi dinlemek istedi

philips turkiye dinlenmesine yardim etti 2 1 - Philips çalışanı: ABD, Türkiye'yi dinlemek istedi

Tüm dünyaya şifreli iletişim cihazı satan Crypto AG, Amerikan ve Alman istihbarat servisleri tarafından satın alındı. Bu satın almanın ortaya çıkmasının ardından Philips’in eski çalışanlarından biri olan kriptolog Cees Jansen, ilginç iddialarla gündeme geldi. Jansen’in iddialarına göre Philips, Türkiye’ye kırılması kolay cihazlar sattı.

Cees Jansen’in Türkiye ile ilgili iddiaları dikkat çekti

Jansen yaptığı açıklamada şifresini kırmayı kolaylaştırdıkları cihazın Aroflex adında bir teleks olduğunu açıkladı. Bu cihaz NATO üyeleri arasındaki güvenli iletişimi kurmak için kullanılıyor. Ancak, Türk hükümeti iç görüşmelerde kullanmak ve kendi elçilikleri ile iletişim kurmak için de bu cihazdan satın almak istedi. Jansen’in iddiasına göre, ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı, bu cihazın kırılması kolay bir cihaz olmasını istedi. Bu konuda iş birliği yapmayı reddeden Almanya’nın ardından ABD yönünü Hollanda’ya ve üretici Philips’e çevirdi ve iletişimi bu şekilde devam ettirdi.

Piyasadaki cihazlar ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri Aroflex diğeri ise Beroflex. Beroflex diğer cihaza göre daha kolay kırılıyor. Kolay çözülen şifreleme cihazı işleri çok daha kolay hale getiriyor.

Türkiye’ye doğrudan Beroflex satılması durumunda Türk hükümetinin bunu anlayacağını söyleyen Jansen, bu sebeple kendisinden Aroflex görünümlü Beroflex bir cihaz üretilmesinin istendiğini söyledi.

Kaynak : https://shiftdelete.net/philips-calisan-abd-turkiye-dinlemek-istedi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478