Salatalığın Bilmediğimiz 8 Faydalı Yanı

Yıllardan beri dünyada olan ve sürekli yediğimiz sevdiğimiz bir besin olan salatalığın bilmediğiniz 8 faydalı yanını sizlerle paylaştık. Salatalık için bilmediğimiz bilgiler:

Nörolojik hastalıklardan korur

Salatalıkta bulunan fisetin, beynimizi korur. Salatalığın içinde bulunan fosfor ise odaklanmamızı ve bilişsel hastalıklara olan dayanıklılığımızı arttırır.

Kilo vermenize yardımcı

Salatalık bolca su içerir ve bu kilo vermenizde çok önemli bir etkendir. Yağ içermez ve düşük kaloriye sahiptir. Diyet yapıyorsanız eğer vazgeçilmez bir besin olabilir sizin için.

Kanser riskini azaltır

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre salatalığın içinde bulunan bir kaç madde kanseri azaltıp kanser olmamak için bize faydalı işler çıkartıyormuş.

Sindirime yardım eder

Sindirim için kullandığımız yardımcı lifleri bolca bulundurur. İçinde bulundurduğu vitaminlerde sindirim için yardım eder. Her gün 1 adet yiyerek bağırsak hareketlerimize ve sindirime yardımcı olabilir.

Cildi parlatır ve yumuşatır

C vitamini, çinko ile birlikte niasin ve riboflavin gibi B vitaminleri içerir.  Aynı zamanda kafeik asit içerir. Ciltte tahriş, iltihap ve yara vb olaylarda yardımcı olur. Düzenli olarak tüketmek cildin yaşlanmasını önler.

Saçınızı güçlendirir

Salatalıkla bulunan B vitamini sayesinde saçlarınızı güçlendirir ve kolay kırılmasını önler. Biotin, riboflavin, niasin ve B5, B6 ve C vitaminlerinin saç büyümesinde önemli rolleri vardır. 

Kemikleri güçlendirir

Salatalık K vitamini ve bolca kalsiyum içerir. Her iki mineral de kemiklerin güçlenmesi için yararlıdır.

Dişleri korur

Salatalık molibden ve florür içerir. Bu ikilinin dişleri çürüklerden koruduğu ve güçlendirdiği tespit edilmiştir.