Sivrisinekler en çok hangi kan grubunu seviyor ?

Yazın gelmesi ile sivrisineklerin ortalıklarda gözükmesi bu sorulara tekrar akıllara getirdi. Pekala sivrisinekler en çok hangi kan grubunu seviyor işte bu sorunun cevabına bu yazımızda cevap verdik.

Sinekler genellikle 0 kan grubunu seviyor

Prof. Dr. Salih Türkoğlu, “Sinekler kan ile besleniyor. 0 grubu insanlar sivrisinekleri derilerine belirgin oranda daha çok çekiyorlar. Buradan hareketle bazı kişilerin kesin olarak direnci varsa bu durumu tam olarak ortaya çıkarıp, özellikle hastalık bulaşmasında insanların sokulmaması sağlanabilir” diye bir açıklamada bulundu. Buradan da çıkaracağımız gibi sivrisinekler 0 kan grubunu daha çok sevmektedir. Eğer direnciniz varsa şanslısınız demektir.

Sivrisinekleri çeken 5 etken

Giyim: Araştırmalara göre sivrisinekler akşamları görüşleri daha çok artıyor. Koyu ve kırmızı renkte giysilerin sivrisineklerin dikkatini daha çok çektiği bilinmektedir.

Karbondioksit: Ne kadar çok karbondioksit harcıyorsak o kadar çok dikkatlerini çekiyoruz. Çok fazla soluk alıp verdiğimizde metrelerce öteden algıladıkları tespit edilmiş. Geceleri başımızda dönüp durmaları ise bundan kaynaklanıyor.

Sıcak ve ter: Sinekler özellikle terdeki laktik asit, ürik asit, amonyak ve diğer maddelere geliyorlar.  Bu yüzden sıcak ve ter de onları çekmek için bir etken.

Deri üzerindeki bakteri: Bazı kişilerin derilerinde doğal olarak bakteri bulunduğu bilinmektedir. Sivrisinekler bu yüzden bu bakterilere daha fazla gelebiliyor.

Hamilelik: Artan vücut ısısı ve karbondioksit miktarı yüzünden sivrisineklerin dikkatini çekmemek için hiç bir sebep yok gibi.