Soyad değişikliği artık E-Devlet’ten olacak

E devlet - Soyad değişikliği artık E-Devlet'ten olacak

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre  evli veya boşanmış kadınların kullandıkları veya kullanacakları soyadlarını e-Devlet’ten e-Başvurudan soyad değişikliği başvurusu yaparak değiştirebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Türkiye’nin 2023 vizyonu için dijital adımlar atılıyor. Dijitalle halka daha etkin ve daha hızlı hizmet vermek isteyen İçişleri Bakanlığı dijital dönüşüme gidiyor.

fb share v01 - Soyad değişikliği artık E-Devlet'ten olacak

İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre halktan talep edilen 2 bin 857 belgeden 1473’ü son 2 yılda kaldırıldı. İstenen belge sayısı yüzde 52 azaltılarak, 251 milyon lira tasarruf sağlandı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait “Evli Kadının Kocasının Soyadı ile Birlikte Önceki Soyadını Kullanması veya Sadece Eşinin Soyadını Kullanmasına İlişkin Nüfus Kayıt Değişiklik Başvurularının Alınması” ve “Boşandığı Eşinin Soyadını Kullanmasına İzin Verilen Kadının, Evlenmeden Önceki Soyadıyla Eşinin Soyadını Birlikte Kullanması veya Sadece Evlenmeden Önceki Soyadını Kullanmasına İlişkin Başvurunun Alınması” hizmetleri ile evli veya boşanmış kadınların kullandıkları veya kullanacakları soyadlarına ilişkin başvuruları, e-Başvuru sistemi kapsamında e-Devlet’ten alınabiliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478