Üşengeçler için: Kaizen Taktiği

Elimizde olsa tüm gün yatıp, oturabiliriz ama bu alışkanlık haline gelip üşengeçliğe geçer. Japonların bunun için güzel bir yöntemi var Kaizen Taktiği.

İşlerinizi Ertelemeyin

Bir işi bir gün ertelediğinizde o iş gecikmeyecekse erteleyin. Fakat iş sürekli ertelemeye gidiyorsa orada durup artık o işi yapmanız gerektiğini hatırlayın ve o işinizi bitirin.

Hedeflerin Var !

Hedeflerin ve yapman gereken şeyler olduğunu unutma. Herkes yatmak ve oturmak istiyor fakat her zaman çalışıp, emek gösterenler başarılı oluyor unutma.

Disiplin/Kararlılık

Planladığınız ve yapmanız gereken şeyler her zaman vardır fakat herkesin olduğu gibi sizinde geceleyin yatmadan önce izlediğiniz bir video veya diziye aklınız gidebilir. O an onu aklınızdan silip işinize odaklanmanız, zamanında yapmanız daha önemli.

İnanç

En başta kendimize inanarak işi yapmaya başlamalıyız ve aklımızda kurduğumuz düşünceleri, fikirleri icraata dökmek gerekir. Fikirler havada kalmasın.

Kaizen Tekniği

Kaizen Japonca Kai, “değişim” ve zen “iyi” sözcüklerinden oluşuyor. Bunu iyi yönde değişme ya da sürekli iyileştirme olarak çevirebiliriz.  Masaaki Imai tarafından icat edilen Kaizen yönteminin amacının, “herhangi bir yönde ilerleme kaydetmeden günü geçirmemek” olduğunu söyleyebiliriz .

Japon girişimcilerin sık sık başvurduğu bir yöntem

Günde 4 saat uyuyup 20 saat çalışmak gibi zorlu bir yoldan ziyade denklemi basitleştirerek bir günü herhangi bir konuda ilerleme, iyileşme kaydetmeden geçirmeme üzerine kurmakla ilgili.

Kaizen bir felsefe aslında.

Bu felsefeyi de bir dakikaya sıkıştırarak özetlemişler. Aslında çok basit, Kaizen felsefesine göre temel olan herhangi bir şeyi sadece bir dakika boyunca yapması ve bunu her gün tekrar etmesi yeterli. Bu bile büyük bir gelişimin anahtarı.

“E bu çok kolay?” Diyorsunuz… Ve haklısınız.

Bir dakikayı birkaç hafta, bir ay uyguladıktan sonra bu deneyimin size faydalı olduğunu hissettiğinizde kendi Kaizen döngünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin ilk ayın sonunda bu süreyi beş dakikaya, bira ay sonra on beş dakikaya çıkararak zihninizi kısa yollar arayışına sokmadan düzene sokabilirsiniz. 

Kaizen’in size kazandırdıklarını gördükten sonra sürenin artışı da kaçınılmaz olacak.

Hedefinizi koyun ve kendi Kaizen döngünüzü yaratın, işte hepsi bu kadar.