Venezuela’da Darbe Girişimi!

640xauto 2 - Venezuela'da Darbe Girişimi!

Venezuela’da kendisini devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, orduya darbe çağrısı yaptı. Guaido’nun çevresinde kendisine destek veren üniformalılar da vardı. Hükümet kanadından yapılan açıklamada ise darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı aktarıldı. Girişimin birkaç saat ardından Guaido’nun alandan ayrıldığı belirtildi.

640xauto - Venezuela'da Darbe Girişimi!

Başkent Caracas’taki bir hava kuvvetleri üssünün yakınlarında açıklama yapan Guaido, darbe çağrısında bulundu. Yayımlanan üç dakikalık bir videoda Guaido’nun çevresinde askerlerin ve 2014 yılında ev hapsine çarptırılıp siyasetten yasaklanan Leopoldo Lopez’in de bulunduğu belirtildi. Askerlerin bazılarının ağır silahlı olduğu da görüldü.

Videoda Guaido, sokağa çıkan askerlere ‘Venezuela’nın anayasasını korumak için hareket etmelerini’ söylüyor. Guaido, “Şimdi zamanıdır” diyor. Ulusal silahlı kuvvetler doğru kararı verdi ve onlar Venezuela halkının desteğine güveniyor” ifadelerini kullanıyor.

640xauto 1 - Venezuela'da Darbe Girişimi!

Guaido, söz konusu videoyu kendi Twitter hesabından da paylaştı.

Venezuela Enformasyon Bakanı da, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Savunma Bakanı’ndan gelen açıklamada ise silahlı kuvvetlerin hala ulusal anayasanın savunmasına ve meşru otoritelere kesin olarak bağlı olduğu belirtildi.

Öte yandan Bakan, ülke çapındaki tüm askeri birimlerin kendi kışla ve askeri üslerinden normal seyrinde olduğuna dair de rapor aldıklarını aktardı.

640xauto 2 - Venezuela'da Darbe Girişimi!

Savunma Bakanı, ‘tüm ülkeyi şiddete sürüklemeyi hedefleyen bir darbe girişimini reddediyoruz’ ifadelerini kullandı.

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro’yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Kaynak : Mynet
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478